"Grodziskie Złotka"


 

Niewątpliwie chlubą i dumą naszej Gminy są „Złotka”, czyli kobieca drużyna pożarnicza z OSP Grodzisko Dolne. Drużyna ta 1 września 2007 r. wywalczyła Mistrzostwo Polski w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych w Płocku a następnie za cztery lata, 3 września 2011 r. w Koninie obroniła tytuł najlepszej drużyny w Polsce. Dziewczyny, jako pierwsze w historii rozgrywanych zawodów, obroniły mistrzowski tytuł. W skład zwycięskiej drużyny w 2007 r. wchodziły: Jadwiga Sowa, Alicja Sowa, Paulina Baj, Anna Klin, Patrycja Misiąg, Kinga Ferszterowska, Wioletta Burszta, Beata Krajewska, Paulina Usowska i Paweł Siwiec – operator motopompy. W 2011 r. drużynę stanowiły: Jadwiga Pelc – dowódca, Mariola Baj, Karolina Deput, Anna Klin, Paulina Baj, Beata Krajewska, Paulina Usowska, Sylwia Grzywna, Kinga Ferszterowska i Paweł Siwiec. Trenerem „Złotek” jest nieprzerwanie Józef Serafin – Naczelnik OSP Grodzisko Dolne. Na cześć zwycięskiej drużyny, remiza OSP w Grodzisku Dolnym otrzymała złoty kolor elewacji. 

"Złotka" z Grodziska Dolnego


 
 
 
 
 
 
 
 

Ogólnopolskie zawody sportowo-pożarnicze odbywające się w tym roku w Płocku zapiszą się w historii Gminy Grodzisko Dolne złotymi zgłoskami... Właśnie tam w dniu 1 września drużyna dziewcząt z jednostki OSP w Grodzisku Dolnym, w składzie: Alicja Sowa, Anna Klin, Patrycja Misiąg, Jadwiga Sowa, Paulina Baj, Wioletta Burszta, Kinga Ferszterowska, Beata Krajewska, Paulina Usowska i Paweł Siwiec, wywalczyła Mistrzostwo Polski, zajmując I miejsce wśród drużyn kobiecych w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP.

A droga do zwycięstwa była długa, bo dziewczyny musiały wpierw zwyciężyć zawody powiatowe a następnie być najlepsze w zawodach wojewódzkich, by w końcu znaleźć się na zawodach rangi krajowej. Zawody ogólnopolskie rozpoczęły się o godz. 9.00 od uroczystego wejścia drużyn na płytę stadionu. Zdenerwowanie i podekscytowanie zaczęło się udzielać wszystkim. Grodziskie zawodniczki w bojowych nastrojach przystąpiły do konkurencji. Wszystko przebiegło sprawnie, dzięki czemu drużyna uzyskała bardzo dobry czas i zajęła drugie miejsce zdobywając srebrny medal. Gdy rozpoczęła się druga z konkurencji- ćwiczenie bojowe, emocje sięgnęły zenitu. W tym wypadku wynik w dużej mierze zależał również od sprawności sprzętu, który czasami zawodzi. Na szczęście dziewczyny nie miały większych problemów z jego działaniem. Widzowie z podziwem obserwowali szybkość i zwinność grodziskich zawodniczek. Poziom adrenaliny znacznie wzrósł, gdy na finiszu jedna z nich wpadła w poślizg. Wydawać by się mogło, że szanse na dobre miejsce zostały zaprzepaszczone, jednak okazało się, że był to ślizg, który pozwolił na zyskanie kilku cennych sekund i zdobycie kolejnego srebra. Zdaniem trenera drużyny Józefa Serafina- dziewczyny bardzo ciężko pracowały i widać było że im zależy. Zwycięstwa na szczeblu powiatu i województwa dodały im skrzydeł i sprawiły, że uwierzyły w swoje możliwości. Szły jak burza przez kolejne etapy, by zająć miejsce na najwyższym podium. To przeszło ich najśmielsze oczekiwania i sprawiło wszystkim wielką niespodziankę. Zawodniczki bardzo cieszyły się ze swoich osiągnięć i w wielkim skupieniu czekały na ostateczne rozstrzygnięcie. Gdy usłyszały, że mają złoto, radości nie było końca. Odśpiewano tradycyjne sto lat, a strumieniami polał się nie tylko szampan, ale i łzy szczęścia. Jak mówią same zawodniczki: Spełniły się nasze marzenia, bo każda z nas po cichu liczyła, że może jednak uda się zdobyć medal, ale na pewno nie spodziewałyśmy się , że to będzie złoto. Bardzo cieszymy się z osiągniętych wyników i jest to dla nas pewnego rodzaju motywacja do dalszej pracy, by w kolejnych zawodach móc sprawić przyjemność zarówno sobie jak i naszym kibicom.


Za zajęcie 1-go miejsca zwyciężczynie otrzymały wspaniałe medale, dyplomy i puchary od Waldemara Pawlaka - Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Marszałka woj. Mazowieckiego oraz przedstawicieli Straży Pożarnych z Republiki Słowackiej. Jedną z nagród jest wartościowy sprzęt ratownictwa medycznego, jaki zostanie przekazany na rzecz Jednostki OSP „Złotek”. Ponadto Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego ufundowały talon o wartości 1000 zł na zakup hełmów strażackich.

Wójt Gminy Jacek Chmura, docenił wysiłek grodziskich strażaczek i zapowiedział, że na najbliższej uroczystej Sesji Rady Gminy przekaże nagrody rzeczowe o wartości 500 zł dla każdego członka zwycięskiej drużyny. Wójt zwrócił uwagę, iż wyczyn dziewcząt stanie się wzorem do naśladowania i zachęty do efektywnego spędzania
 wolnego czasu dla kolejnych pokoleń grodziskich dzieci i młodzieży.

Całemu zespołowi składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za tak wspaniałą postawę i dostarczenie nam wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.