Zmarł prof. dr hab. Wojciech Burszta


 

5 lutego 2021 roku, po ciężkiej chorobie, zmarł prof. dr hab. Wojciech Burszta syn prof. dr Józefa Burszty urodzonego w Grodzisku Dolnym.

Prof. Wojciech urodził się 22 marca 1957. Był uznanym antropologiem i kulturoznawcą, eseistą i krytykiem kultury. Interesował się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu.

Studiował etnografię na UAM w Poznaniu. W 1984 roku obronił doktorat z etnologii, w 1993 roku habilitował się w zakresie socjologii, a od 1998 roku był profesorem tytularnym. W latach 1984-2003 związany był z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, gdzie stworzył i kierował Zakładem Studiów nad Kulturą Współczesną.

Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. W latach 2011–2015 przewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Naukowiec wizytujący na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études (Sorbona), Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Illinois. Był redaktorem naczelnym „Spraw Narodowościowych” i wieloletnim profesorem w Katedrze Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie. Autor ponad 400 publikacji naukowych, m.in. podręcznika „Antropologia kultury. Tematy, teorie, interpretacje”. Członek-założyciel Polskiego Instytutu Antropologii oraz Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity.

W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Glora Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP.

„Powiedziałbym, że mamy ukrytą obsesję śmierci. Właśnie dlatego, że tak kochamy życie i chcemy, żeby było jak najdłuższe”, mówił w wywiadzie prasowym w 2012 roku.