Żniwne Maryje królowały


 
 
 
 
 
 

Setki gości, piękne wieńce i cudowna pogoda – dożynki w Grodzisku za nami. Ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w wydarzeniu, nie mogli narzekać na brak atrakcji.

Matka Boska Fatimska oraz klęczących u jej stóp pastuszkowie: Hiacynta, Franciszek i Łucja – to najczęściej powielające się motywy tegorocznych dożynkowych wieńców. Jako że w tym roku przypada setna rocznica objawień w Fatimie, aż 4 wieńce spośród 15 zaprezentowanych podczas Dożynek Gminnych nawiązywało tych właśnie wydarzeń.

Tradycyjny charakter miały obchody święta plonów w Gminie Grodzisko Dolne. W dniu wczorajszym, w Święto Matki Boskiej Zielnej rolnicy z Gminy Grodzisko Dolne obchodzili Gminne Dożynki. Przed południem, w parafialnych kościołach odbyły się Msze św. dziękczynne za tegoroczne plony. Tuż po godz. 15 na stadionie w Grodzisku Górnym odbyła się główna część uroczystości z dożynkowym korowodem i festynem.

We wspólnym dziękowaniu za trud pracy rolników uczestniczył m.in. Poseł Ziemi Leżajskiej, pan Jerzy Paul, Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego, pan Stanisław Bartnik i pan Marek Ordyczyński, samorządowcy z sąsiednich gmin, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych, duchowieństwa oraz mieszkańcy gminy.

Gospodarzem gminnego święta plonów było w tym roku sołectwo Grodzisko Nowe, na czele z panią Teresą Turek i panem Janem Bieleckim, którym przypadła zaszczytna rola starostów gminnych. Po przekazaniu chleba na ręce gospodarza gminy nastąpił słodki poczęstunek chlebem i miodem z pasiek grodziskich pszczelarzy.

Goście mogli posłuchać rodzimych zespołów. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Grodziska Dolnego, „Wiola” z Chodaczowa, „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej, Kapela Ludowa i Zespół „Grodziszczoki” oraz Kapela Młodzieżowa, która obchodziła swój jubileusz. Gościnnie, zagrali panowie z zespołu „Na Drabini” z Ukrainy.

Uczestnicy dożynek mogli obejrzeć szereg wystaw – od najnowszych modeli rolniczych ciągników i kombajnu zbożowego z przystawką do kukurydzy począwszy, po wystawy ozdobnych ptaków, jakimi były pawie, kanarki, perliczki, przepiórki, papużki, kury i koguty, gęsi i kaczki, na królikach skończywszy.

Za sprawą Kół Łowieckich z Dębna i Żołyni można było podziwiać prezentację trofeów myśliwskich (poroża i skóry) oraz zakosztować specjałów wędliniarskich z dziczyzny. Z kolei MZK z Leżajska przekazał kilka zabytkowych eksponatów, w tym gramofony i różnego rodzaju radia (również oryginalny Beethoven).

Stoiska rękodzielnicze z kwiatami z bibuły, obrazami, aniołami, dekoracjami i różnymi kompozycjami oraz rzeźbami wystawili lokalni artyści.

Spore zainteresowanie wzbudziły elementy Zagrody Edukacyjnej pani Czesławy Zawadzkiej, a wśród nich kanki i bańki na mleko, maselniczki i „dojna krowa” do której ustawiały się kolejki. Umiejętnościami w dojeniu krowy popisali się również sołtysi. W specjalnej konkurencji udoju na czas najlepiej poradził sobie sołtys Krzysztof Dąbek z Wólki Grodziskiej. Druga była sołtyska Monika Ślanda z Grodziska Górnego, zaś trzeci sołtys Stefan Wacnik z Opalenisk.

Więcej zdjęć na stronie Ośrodka Kultury

MODLITWA STAROŚCINY

Ten żniwny trud snopek zebranych zbóż,

co chlebem kwitną pachnącym

i sieją woń uroczych pól

pod polskim niebem będących.

 

Ten chłopski trud, co w pocie czoła

kroplami srebrnymi się perli

błogosław Panie i spraw ten cud,

by rząd nasz ROLNIKA docenił!

(autor: Małgorzata Burda-Król)