"Gorsety haftem malowane"


 

W Miejskim Ośrodku Kultury w Rudniku nad Sanem Zespół Regionalny „Grodziszczoki” koncertował na otwarciu wystawy „Gorsety haftem malowane”. Tradycyjne tańce i przyśpiewki grodziskie idealnie wpasowały się w klimat wystawy prezentującej blisko pięćdziesiąt dawnych gorsetów ludowych z czterech powiatów: leżajskiego, łańcuckiego, niżańskiego i rzeszowskiego. Pomysłodawcą wystawy była Fundacja „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” im. Stanisławy Tutka.

Wystawa jest unikatowa, ponieważ większość eksponatów pozyskano od osób prywatnych. Gorsety urzekają bogactwem haftów, znaczna część z nich ma blisko sto lat. Nadzór merytoryczny nad wystawą objęła Elżbieta Piskorz-Branekova, etnograf, specjalista w zakresie polskich strojów ludowych.

Wśród prezentowanych gorsetów są gorsety z Grodziska Dolnego, Górnego i Wólki Grodziskiej, przekazane od członkiń Zespołu Regionalnego „Grodziszczoki”, Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Leszczynka” i seniorek z Klubów Seniora.

Gorsety można oglądać od 9 listopada do 31 grudnia 2017 r. w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku. Więcej zdjęć na stronie Ośrodka Kultury