Wspomnienie o śp. Marii Żak


 

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 2 stycznia 2018 roku zmarła pani Maria Żak - osoba wielce zasłużona w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury, współzałożycielka Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej.

Pani Maria przez wiele lat pełniła stanowisko kierownika Zespołu. Wkładała w tą działalność swój czas, serce, wiedzę, a wszystko, co pozostało w ustnych przekazach i zachowała w swojej pamięci z dzieciństwa i młodości potrafiła przetworzyć, ubarwić, opracować i przygotować do scenicznego przekazu. Spod jej pióra wyszło wiele scenariuszy, przyśpiewek i wierszy.

W 2005 roku pani Maria otrzymała Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” od Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej oraz odebrała Order „Serca Matkom Wsi” nadany przez Zarząd Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. W 2007 roku na Wojewódzkim Konkursie „Ludowe Obrzędy i Zwyczaje” zdobyła wyróżnienie za scenariusz i reżyserię widowiska „Zmówiny” oraz Nagrodę Zarządu Powiatu Leżajskiego w dziedzinie kultury.

Jej dorobek na niwie amatorskiej działalności artystycznej został nagrodzony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Medal ten nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.