Będziemy mieć lodowisko i nowe miejsca do zabaw


Projekt sprawnosciowego placu zabaw dla dzieci i dorosłych 

Małych i dużych miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu czeka w tym roku miła niespodzianka. Już wkrótce w gminie przybędzie miejsc do rekreacji i zabaw.

Gmina Grodzisko Dolne podpisała stosowną umowę na budowę kortu tenisowego z funkcją lodowiska stałego na stadionie w Grodzisku Górnym oraz budowę sprawnościowego placu zabaw dla dzieci i siłowni dla dorosłych za Ośrodkiem Kultury w Grodzisku Dolnym. Powstałe obiekty będą mieć charakter otwarty i ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych spędzaniem czasu aktywnie. Ministerstwo Sportu i Turystki dofinansowało projekt umowną kwotą 743 tys. 100 zł. Drugą połowę dołoży gmina.

Zadanie podzielono na trzy etapy. Na stadionie w Grodzisku Górnym na terenie przyległym do boiska do piłki nożnej wybudowane zostanie lodowisko stałe o powierzchni 864 m2 i wymiarach 35m x 24 m. Lodowisko ograniczone będzie bandami o wysokości 1,2 m. Do obiektu wykonane zostaną niezbędne dojścia i ciągi komunikacyjne z kostki brukowej. Inwestycja zakłada także budowę budynku gospodarczego spełniającego funkcję magazynu do składowania band oraz zaplecza technicznego lodowiska i kortu. Planowany jest także zakup samobieżnej maszyny do pielęgnacji lodu tzw. rolby oraz suszarki do łyżew (urządzenie wolnostojące, zasilane z sieci). Ze środków własnych gmina zakupi łyżwy, ostrzałkę do łyżew oraz chodziki do nauki jazdy.

W sezonie letnim, po zdemontowaniu band na bazie lodowiska funkcjonować będzie pełnowymiarowy kort tenisowy, o nawierzchni poliuretanowej i wymiarach 23,77m x 10,97m. Obiekt ogrodzony zostanie siatką. Tak przyjęte rozwiązania pozwolą na to, by w okresie letnim z obiektu korzystali tenisiści, a w okresie zimowym łyżwiarze.

Z nowych sprawnościowych placów zabaw ucieszą się najmłodsi. W bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym powstaną place zabaw dla dzieci mniejszych i większych. Na placu dla maluchów znajdzie się m.in. piaskownica, bujaki oraz zestawy i urządzenia zabawowe, w tym zjeżdżalnia, wspinaczka linowa, tunel. Pod urządzeniami zamontowana zostanie bezpieczna nawierzchnia, a plac będzie ogrodzony.

Druga część dla dzieci starszych i dorosłych wyposażona zostanie w zestaw sprawnościowy (w tym karuzela linowa ze wspinaczką, karuzela wisząca, drążki ruchome, linowa ścianka wspinaczkowa oraz dwie dwustronne ściany wspinaczkowe) i huśtawki. Na placu znajdą się też elementy siłowni zewnętrznej, m.in. zestaw wioślarz i rower, twister i stepper.

W najbliższych dniach gmina ogłosił przetarg na powyższe zadanie. Rozstrzygniecie i wybór wykonawcy w marcu.