Święto plonów i rolników


 

Tradycyjne przekazanie włodarzom gminy bochna chleba i dzielenie się nim ze wszystkimi uczestnikami uroczystości - z życzeniami by nigdy go nie zabrakło. Taki scenariusz miały wczorajsze uroczystości z okazji dorocznych Dożynek w Gminie Grodzisko Dolne.

15 sierpnia na stadionie w Grodzisku Górnym świętowali rolnicy. Przybyli sołtysi z delegacjami wieńcowymi i starostami sołectw, przywożąc aż szesnaście wieńców dożynkowych. Gospodarzem tegorocznych dożynek była Wólka Grodziska, na czele z państwem Martą i Krzysztofem Dąbkami, którzy pełnili funkcję starostów gminnych.

Uczestnicy rolniczego święta w Grodzisku mieli okazję obejrzeć dożynkowe wieńce, które jak zwykle zadziwiały misternością wykonania i formą. O tym jak zmienia się obraz rolnictwa na polskiej wsi świadczyła wystawa nowoczesnych ciągników rolniczych. Nie zabrakło koła pszczelarskiego, które jak zwykle ugościło tym, co najlepsze w pasiece, czyli świeżutkimi, pachnącymi miodami.

Najmłodsi mogli na własne oczy zobaczyć jak powstaje ozdobna ceramika, czyli dzieła sztuki takie jak dzbanki, garnki i figurki. A wszystko za sprawą pokazu garncarskiego rodziny Plizgów z Medyni Głogowskiej. Pokazowi garncarskiemu towarzyszył pokaz robienia drewnianych zabawek, stoiska z ręcznie wykonanymi kwiatami, czy dzierganymi obrusami i serwetkami.

Uwagę publiczności przykuła także scena, z której rozbrzmiewała skoczna muzyka i śpiew, ubarwione pięknymi ludowymi strojami Zespołu „Leszczynka”, Kapeli Ludowej i Zespołu „Grodziszczoki” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Pułanie z Trzciany. Do tańca wieczorem przygrywał Cool-pa band. Swój jubileusz – 10-lecie działalności artystycznej - obchodził Zespół Wiola z Chodaczowa.

Na tegorocznej uroczystości oczywiście nie zabrakło oficjalnych gości, przemówień i podziękowań.