" Wtorkowe spotkania "


 
 
 
 
 

W dniu 31 kwietnia b.r.  w Dziennym Domu Pomocy w Grodzisku Dolnym gościliśmy Siostrę Agnieszkę Podles ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, która pracuje na misjach w Paragwaju.

Paragwaj jest państwem śródlądowym położonym w centrum kontynentu Ameryki Południowej, w strefie tropiku.  Stolicą jest Asunción (Wniebowzięcie). Jest to centrum kulturalne Paragwaju i jedno z najstarszych miast . Paragwaj jest narodem dwujęzycznym. Guarani to jego pierwszy język i hiszpański drugi język. Guarani jest językiem onomatopeicznym. Wiele jego słów, podobnie jak jego muzyka, naśladuje naturalne dźwięki zwierząt i środowiska naturalnego. Około 95% ludności Paragwaju to Metysi, czyli ludność mieszana pochodzenia hiszpańskiego i rdzennej Guarani.

Każdy, kto dociera do Paragwaju musi przyzwyczaić się do upałów i dużej wilgotności powietrza.

Siostra Agnieszka podzieliła się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z posługi misyjnej w Paragwaju. Zawsze uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona do ludzi – opowiadała o pracy Sióstr w Paragwaju, o swoich wrażeniach ze spotkań z tamtejszymi mieszkańcami, o trudach dnia codziennego tych ludzi.

To co usłyszeliśmy od Siostry Agnieszki, dało nam wiele do myślenia. Ujęło nas wszystkich jej piękne świadectwo wiary, miłości i oddania drugiemu człowiekowi.

Spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci, a Siostrze Agnieszce życzymy dużo siły, odwagi, miłości tych do których została posłana i oczywiście opieki Ducha Świętego w tej trudnej pracy misyjnej.

                                                                                                                             Maria  Rydzik