Wizyta zagranicznych gości z Włoch i Węgier w szkole w Grodzisku Górnym


 
 
 
 
 

     Drugi rok projektu Erasmus+ zatytułowanego "Kodowanie, robotyka i nauczanie cyfrowe w Europie" realizowanego w Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym był bardzo bogaty w wydarzenia. Kontynuując współpracę i realizując zaplanowany harmonogram działań, w dniach 5-11 maja 2019 r. gościliśmy w naszej szkole drużyny z zaprzyjaźnionych szkół z Włoch (Bagheria, Sycylia), oraz z Węgier (Kecskemet).

     Z Węgier odwiedziła nas licząca 8 uczniów grupa pod opieką nauczycieli Anett Balogh i Tamása Győri, natomiast z Włoch 6 uczniów pod opieką Vanii Monforte, Claudii Scavuzzo oraz Puelo Liborio Luca Daniele.

     Podczas pięciodniowego pobytu uczniowie ci razem ze swoimi rówieśnikami z Polski brali udział w zajęciach z kodowania, robotyki oraz nauk ścisłych, według wcześniej ustalonego planu zajęć. Były to bardzo intensywnych 6 dni, których zadaniem głównym było przygotowanie swoich konstrukcji oraz prezentacji do odbywającego się w dniach 10-11 maja 2019r. Wojewódzkiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów zatytułowanego "Przyjaciele elektrycznego myślenia", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Leżajsku. Podczas tego konkursu zadaniem każdej drużyny było takie zaprogramowanie autonomicznego robota, aby był on w stanie wykonać jak najwięcej postawionych przed nim zadań na specjalnie przygotowanym stole.  Zbudowane i zaprogramowane przez uczniów konstrukcje zadziwiały swoją pomysłowością i zaawansowaniem.  Wymagało to dużej wiedzy, kreatywności i ogromnego nakładu pracy oraz cierpliwości. Młodzi inżynierowie współpracowali ze sobą porozumiewając się w języku angielskim, nawiązując nowe znajomości, które bez wątpienia będą kontynuowane na dłuższą metę. Rywalizacja podczas zawodów GG Robot 2019 oraz bezpośrednie przygotowanie do nich dała jej uczestnikom niebywałą okazję na poszerzenie swoich umiejętności językowych komunikując się w języku angielskim z gośćmi z Włoch i Węgier oraz okazją do wymiany doświadczeń międzynarodowych. W efekcie kilkugodzinnych przygotowań każdego dnia uczniowie biorący udział w projekcie zwyciężyli w dwóch z trzech kategorii wiekowych w których brało udział niemal 50 drużyn.

     Ważnym wydarzeniem tego pobytu była wizyta w Campusie Lego Education Innovation Studio „Naukowy Zawrót Głowy” w Rzeszowie, gdzie uczniowie brali udział w ćwiczeniach konstruowania i programowania robotów z wykorzystaniem między innymi praw fizyki i pneumatyki. W programie kulturalnym wszyscy uczestnicy projektu zwiedzili pałac w Łańcucie, park trampolin "Fly Park" w Rzeszowie oraz bawili się na szkolnej dyskotece.

     Była to ostatnia wymiana w ramach czasowych obecnego projektu, ale najprawdopodobniej nie ostatnia w tej rozpoczętej współpracy między szkołami.