22 czerwca rozpoczynamy sezon kąpielowy na "Czystym"


 

Przed nami wakacje, a rosnące temperatury zachęcają plażowiczów do poszukiwania ochłody w kąpieli wodnej. I wcale nie trzeba jechać nad morze, aby móc cieszyć się słońcem, plażą i wodą. Na sezon kąpieliskowy 2019 Gmina Grodzisko Dolne przygotowała dla mieszkańców i turystów swoją największą atrakcję wypoczynkową - zbiornik wodny „Czyste”. Można tu poplażować, uprawiać sporty wodne, łowić ryby...albo pójść na grzyby.

Od 22 czerwca gmina rozpoczyna sezon kąpieliskowy. Od tego dnia dwóch ratowników będzie strzec bezpieczeństwa i letniego wypoczynku plażowiczów. Z kąpieli może skorzystać absolutnie każdy. Bezpłatne kąpielisko czynne będzie codziennie do 1 września, w godzinach od 11 do 19. Teren kąpieliska wydzielono kolorowymi bojami. Wyznaczonej strzeżonej linii brzegowej pilnować będą ratownicy z uprawnieniami. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Poleniuchować można na plaży - świeżo usypanej piaszczystej na wysokości molo, na długości 120 m.b., oraz trawiastej - w pozostałej części zbiornika. W sezonie letnim woda jest regularnie badana przez sanepid. Nadaje się do kąpieli.

 

Zbiornik posiada wyposażone w toalety pole biwakowe i bezpłatny parking. Wokół znajdują się bary z miejscami noclegowymi, w których można coś zjeść i wypić. Są miejsca na grilla, place zabaw dla dzieci i boiska do gry w siatkówkę.

Czas wolny można też spędzić bardziej aktywnie, na przykład jeżdżąc i spacerując. Obok zalewu przebiega 28-kilometrowy „Niebieski” szlak rowerowy. Niemal na całej długości nawierzchnia jest utwardzona. Szlak można pokonać już w dwie godziny, a wspólnie z rodziną do 3,5 godz. Przy zalewie zaczynają się też trzy trasy nordic walking o różnej długości i stopniu trudności: trasa zielona o długości 5 km – czas przejścia ok. 1h, trasa czerwona o długości 13 km – czas przejścia ok. 2,5h oraz trasa czarna o długości 16 km – czas przejścia ok. 3 h.

Osoby, które wchodzą na teren miejsca wykorzystywanego do kąpieli muszą przestrzegać regulaminu i określonych w nim zasad bezpieczeństwa, a w szczególności:

  • zabrania się wstępu i przebywania na terenie kąpieliska osobom po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających,
  • w celu uniknięcia szoku termicznego należy powstrzymywać się od gwałtownych zanurzeń w wodzie,
  • zaleca się korzystanie z kąpieli najwcześniej godzinę po obfitym posiłku,
  • podczas przebywania na kąpielisku należy ściśle stosować się do zaleceń ratownika,
  • z uwagi na nieregularne i znaczne różnice głębokości zalewu najbezpieczniej jest kąpać się na wyznaczonym obszarze kąpieliska.

Do wody można wchodzić tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska jest zawieszona biała flaga oznaczająca kąpiel bezpieczną, nadzorowaną przez ratownika. Flaga czerwona oznacza zakaz wchodzenia do wody ze względu na panujące warunki sprzyjające wypadkom lub utrudniające niesienie pomocy osobom w stanie zagrożenia życia.

Ponadto apelujemy o zachowanie rozsądku i w żadnym wypadku nie skakanie na główkę do wody z mola, gdyż woda w tym miejscu jest bardzo płytka. SKOK NA GŁÓWKĘ MOŻE GROZIĆ KALECTWEM NA CAŁE ŻYCIE.