"Grodziszczoki" świętowały 45 lat


 
 
 

W sobotę 19 października br. Zespół Regionalny „Grodziszczoki” obchodził Jubileusz 45-lecia istnienia i działalności artystycznej. Miniony czas zaowocował dla Zespołu stworzeniem niepowtarzalnego repertuaru tańców i przyśpiewek grodziskich oraz autentycznych obrzędów ludowych, których piękno tkwi w rodzimej kulturze ludowej, a w szczególności w gwarze, muzyce, stroju i obyczajach.

Na początek kierownik Zespołu Zbigniew Kuczek powitał wszystkich serdecznie i nawiązał do uroczystości, po czym przy dźwiękach Młodzieżowej Kapeli Ludowej rozpoczęły się folkowe występy. Z kolei sceną zawładnęły „Grodziszczoki” odgrywając przed honorową widownią zaproszonych gości swój występ jubileuszowy. W tych popularnych tańcach i przyśpiewkach grodziskich drzemie prawdziwy żywioł i uroda, które można pokazać jedynie w takich dynamicznych przedstawieniach. Dla ostudzenia nieco gorącej atmosfery scenicznej przyszła pora na uhonorowanie naszego Jubilata.

Dyplomy i podziękowania dla Zespołu za 45 lat nieprzerwanej pracy artystycznej złożyły władze gminy w osobach: wicewójta – pana Mariusza Jasica, przewodniczącego Rady Gminy – pana Kazimierza Matuszka i sekretarza – pana Adama Chmury. Do grona składających gratulacje dołączyła Dyrektor Ośrodka Kultury – pani Katarzyna Mach-Wawrzaszek wraz z pracownikami, starosta leżajski – pan Marek Śliż, radny powiatowy – pan Franciszek Krajewski, radny gminny – pan Jerzy Gdański, sołtys Chodaczowa – pan Stanisław Wojtyna, żona założyciela Zespołu – pani Maria Krzeszowska oraz przedstawicielki Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – pani Maria Kula i pani Agnieszka Balawejder. Nie zabrakło również podziękowań ze strony ościennych zespołów – wólczańskiej „Leszczynki” i chodaczowskiej „Wioli”, które zadedykowały Jubilatom swe „muzyczno-śpiewne” życzenia. Po części oficjalnej przyszła pora na część rozrywkową. Najpierw wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji, po której odśpiewano „Sto lat” na cześć Jubilata i nastąpiła degustacja okolicznościowego tortu. Zaś dalsza część wieczoru upłynęła pod znakiem wspólnej zabawy i biesiady. Do tańca przygrywał zespół „Akant”, przy dźwiękach, którego jubileuszowe świętowanie trwało do północy.

Z obchodami tego jubileuszu wiąże się również wystawa prac plastycznych w sali widowiskowej Ośrodka Kultury zatytułowana „45 lat z kulturą ludową Zespołu „Grodziszczoki”. Wykonawcy prac, czyli dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy, udowodnili, iż doskonale znają działalność tutejszego zespołu i jego artystyczne dokonania, i kto wie, może za kilka lat niektórzy z nich zasilą szeregi piewców grodziskiej kultury.

Więcej zdjęć można zobaczyć na stronie Gminnego Ośrodka Kultury.