"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy..."


 

Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody święta 11 listopada rozpoczęły się złożeniem przez przedstawicieli władz powiatowych i gminnych kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności „Żywią i Bronią” – Miasteczko, następnie przy orkiestrowych dźwiękach uczestnicy uroczystość udali się na podniosłą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, która miała miejsce w Kościele Parafialnym w Grodzisku Dolnym.

Po mszy, swoją krótką część artystyczną zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół im. prof. F. Leji w Grodzisku Górnym. Dzień ten, był dla nich równie szczególny. W trakcie nabożeństwa nastąpiło uroczyste poświęcenie Sztandaru. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy oraz pieśni patriotyczne. Kolejnym etapem obchodów, by oddać cześć miejscowym bohaterom udano się na grodziski cmentarz, gdzie pochylono się nad grobami: trzech żołnierzy Wojska Polskiego, oficera Wojska Polskiego - Stanisława Poznańskiego oraz prof. Franciszka Leji - wybitnego matematyka, pochodzącego z terenu naszej gminy.

Akcentem wieńczącym świętowanie Obchodów 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, było tradycyjne złożenie kwiatów pod Krzyżem Grunwaldu i na tzw. „Dziurówce”.