"VIII Powiatowe Katarzynki"


 
 

W Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach, 16 listopada odbyły się „VIII Powiatowe Katarzynki”, połączone z kulinarnym konkursem „Piernik staropolski dojrzewający”, którego celem było m.in. propagowanie sztuki kulinarnej z zachowaniem tradycji regionu, pogłębienie wiedzy na temat tradycyjnych receptur wypieku ciast piernikowych.

Ciasta piernikowe różniły się kształtem, grubością, miękkością oraz dodatkami. Zawsze jednak uwodziły aromatycznym, korzennym zapachem przypraw. Są to ciasta robione z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu, mocno przyprawione cynamonem, imbirem, goździkami, kardamonem, gałką muszkatołową, anyżem i lawendą. W przeszłości pierniki uważane były za symbol dobrobytu.

Polska nazwa piernik pochodzi od starodawnego słowa pierny, (czyli pieprzny). Najstarszy zachowany polski przepis na jego wypiek pochodzi z 1725 roku i zanotowany został nie w książce kucharskiej, ale poradniku medycznym. Początkowo, bowiem ciasto to było nie tylko przysmakiem, ale i lekarstwem, które zalecano w razie niestrawności lub przeziębienia.

Pierniki przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń i Stowarzyszeń oceniało jury w składzie: pani Barbara Pilawa- Krauz – Wicestarosta Łańcucki, pani Janina Kamińska – Zastępca Dyrektora PODR w Boguchwale, pani Agata Borcz – Inspektor KRUS w Rzeszowie oraz pan Paweł Leżański z Powiatowego ODR w Łańcucie. Udział w wydarzeniu wzięły również panie ze Stowarzyszenia „Kobiety Gminy Grodzisko Dolne”. Za swój wypiek otrzymały dyplom i upominek z rąk Wicestarosty Powiatu Łańcuckiego.

Spotkanie „Katarzynkowe”, oprócz pysznego jadła i ciast uświetniły występy Zespołu Wokalnego „Sąsiedzi” działającego przy GOKiCZ w Białobrzegach oraz Zespołu Pieśni Ludowej „Biesiada” z Tuczemp.