"Szkoła przyszłości"


 
 
 
 
 
 

W dniach od 9.02.2020 do 16.02.2020 uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym uczestniczyli w międzynarodowej wymianie uczniów w ramach projektu pt. „Szkoła przyszłości” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Erasmus+ sektor Edukacja szkolna. Zajęcia dla uczniów odbywały się w szkole hiszpańskiej CEIP Gómez Moreno w Granadzie. Tematyka działań odnosiła się do hasła: „Potrafimy współpracować mimo różnic kulturowych”.

Celem wyjazdu było poznanie i uczestniczenie w zajęciach z wykorzystaniem nowych metod nauczania oraz przybliżenie uczniom i nauczycielom  różnorodności kultur, języków i wartości europejskich, wzrost umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. W związku z założeniami projektu nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w grupach interaktywnych i tertuliach kulturalnych, które spróbują przenieść na grunt swojej szkoły. Uczniowie zostali podzieleni na grupy polsko-hiszpańskie, w których pracowali nad projektem dotyczącym kultury państw, dzięki czemu rozwijali umiejętności językowe i zdobywali wiedzę o kulturze, tradycjach, obyczajach oraz historii Hiszpanii. W piątek efekty działań zostały przedstawione w formie prezentacji. Nauka została uzupełniona programem kulturalnym przygotowanym przez szkołę goszczącą w postaci różnych wydarzeń. Oprócz zajęć w szkole młodzież miała okazję zobaczyć przepiękne okolice Granady. Zwiedzili kompleks Alhambra - wspaniały zabytek Andaluzji z czasów panowania Arabów nad Półwyspem Iberyjskim, jaskinię w Nerja, gdzie znajduje się jedna z największych kolumn stalagmitowych na świecie oraz dawną cygańską dzielnicę Sacromonte, w której ludność nadal zamieszkuje jaskinie. Przekonali się też, że Hiszpanie są niezwykle serdeczni, życzliwi, uśmiechnięci i otwarci.

Wszyscy uczestniczy byli zachwyceni wyjazdem i wskazali wiele pozytywnych aspektów tej naukowej przygody, co potwierdzą ich poniższe wypowiedzi.

                                                           Anna Czerwonka, Anna Zygmunt, Tomasz Sołek      

                                            

 Ten wyjazd pomógł mi poznać obyczaje, tradycje i kulturę hiszpańską. W szkole, do której uczęszczaliśmy każdego dnia, nawiązaliśmy kontakty z wspaniałymi ludźmi.

Martyna Czerwonka

 

Wyjazd ten był niesamowity. Według mnie naprawdę warto brać udział w takich projektach. Jest to wielka szansa dla uczniów na rozwój oraz poznanie innych krajów.

Ada Wawrzaszek

                       

Miejsce, w którym przebywaliśmy, było niesamowite. Architektura Granady zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Lekcje w szkole były bardzo interesujące. Podobała mi się ich tematyka oraz ich przebieg.

Oliwia Stopyra

Wyjazd bardzo mi się podobał, ponieważ nigdy wcześniej nie leciałem samolotem, a teraz aż 4 razy. Bardzo podobała mi się szkoła w Hiszpanii, której uczniowie są bardzo mili, a zajęcia interesujące.  Mieliśmy bardzo ciekawy program wyjazdu.

                                                                                                      Filip Słysz

 

Wyjazd nauczył mnie wielu umiejętności, np. lepszego porozumiewania się w języku angielskim i pracy w grupie.

Szymon Kojder

 

Najważniejsze dla mnie było poznanie wielu nowych ludzi, głównie rówieśników, którzy pokazali mi, jak wygląda nauka w hiszpańskiej szkole, a muszę przyznać, że trochę różni się od naszej. Równie ważne było dla mnie to, że codziennie musieliśmy rozmawiać po angielsku, dzięki temu poszerzyliśmy swoje słownictwo.

Wojciech Wnęk

 

Cały wyjazd bardzo mi się podobał.  Nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy, zwiedziłam wiele pięknych miejsc, poznałam także bardzo miłe osoby, o których zawsze będę pamiętać i postaram się utrzymywać z nimi kontakt. Mam nadzieję, że taka przygoda jeszcze kiedyś się powtórzy.

Weronika Smędra

 

Dzięki wyjazdowi udało mi się poznać inną kulturę oraz zwyczaje i poprawić swój język angielski.

   Hubert Rachfał

 

 W Hiszpanii poznałam kulturę hiszpańską, rozwinęłam umiejętności językowe. W szkole bardzo podobała mi się lekcja tańca flamenco. Próbowaliśmy też hiszpańskich potraw.

 Zofia Kulpa

 

To, co mnie spotkało, przeszło moje oczekiwania. Granada to przepiękne miejsce pełne zabytków usytuowanych pośród gór oraz wspaniałej roślinności. Nie zapomnę kolegów i koleżanek poznanych w hiszpańskiej szkole.

          Katarzyna Strug