Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników dla Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym


 

Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad sto tysięcy przeczytanych książek i przeszło pięćdziesiąt tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju!

W roku szkolnym 2019/2020 również Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym przyłączył się do tej wielkiej akcji promocji czytelnictwa.

Konkurs skierowany jest do uczniów, a także ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz wspólnego czytania książek przez dzieci i rodziców. Misją wydarzenia jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania wolnego czasu. Celem konkursu jest także wyłonienie najaktywniejszych czytelników.

Młodsi uczniowie szkoły (klasy I – IV) oraz starsi (klasy V – VIII) przez cały rok szkolny zdobywali sprawności czytelnicze: uczestniczyli w konkursach recytatorskich, literackich, wykonywali albumy ulubionych książek, lapbooki do lektur oraz plakaty promujące czytanie legend i baśni. Najważniejszym zadaniem było jednak przeczytanie 10 książek – lektur i rozwiązanie testów z ich znajomości. Po trzech najlepszych czytelników w obydwu kategoriach wiekowych pod koniec mają wzięło on-line udział w etapie powiatowym. Uzyskali oni wymaganą liczbę punktów i zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Są to: Katarzyna Lizak, Maciej Zalepa i Krzysztof Wnęk (grupa młodsza) oraz Brygida Bartnik, Tobiasz Zygmunt i Weronika Smędra (grupa starsza).

Komisja konkursowa, powołana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie - Koordynatora Wojewódzkiego projektu Wielka Liga Czytelników, przyznała Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym Certyfikat "Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo".

„To wyjątkowe wyróżnienie dla naszej placówki promującej czytelnictwo wśród najmłodszych! Zależy nam na rozwijaniu kultury czytelniczej dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży. Dokładamy wszelkich starań, aby czytanie było modne w domach i szkole. Promowanie talentów naszych wychowanków oraz twórczości dziecięcej i młodzieżowej, a także literatury regionalnej i światowej jest naszym nadrzędnym celem. Chcemy, by dla młodego pokolenia książka stała się przyjacielem i domownikiem”.