Muzyczny folklor Podkarpacia


 
 
 
 
 

Album „Cymbały znane i nieznane” – start kampanii crowdfundingowej na wydanie albumu dwupłytowego prezentującego sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym, charakterystycznym dla podkarpacia instrumencie.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w ramach realizowanego międzynarodowego projektu „ARTISTIC”, wspiera wydanie dwupłytowego albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich w wykonaniu Michała Rydzika i jego uczniów. Projekt obejmuje nagranie tradycyjnych melodii oraz utworów współczesnych, z zachowaniem historycznego brzmienia cymbałów rzeszowskich.

„Cymbały znane i nieznane” to wyjątkowe wydanie albumu instrumentalnego na cymbałach rzeszowskich, instrumentu charakterystycznego dla poszczególnych regionów. Dla Rzeszowszczyzny oraz Warmii i Mazur takim instrumentem są cymbały. Nagranie materiału muzycznego odbyło się w Studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów w dniach 18-19 czerwca 2020. Nasze wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii folkloru. Polska muzyka ludowa jest bezcennym i żywym dziedzictwem narodowym, które wywarło znaczący, choć niedoceniany w Polsce wpływ na kulturę europejską i światową – informuje Katarzyna Mach-Wawrzaszek, dyrektor Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne.

Do mistrzów gry na cymbałach z naszego regionu należał niewątpliwie Edward Markocki z Podlesia. Jego wnuk wraz pozostałymi solistami; Michał Rydzik z siostrami: Agnieszką, Aleksandrą, Anną Rydzik z Grodziska Dolnego k. Leżajska wykonają utwory zawarte w albumie. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Album charakteryzuje się różnorodnością stylów, znajdą się w nim zarówno utwory ludowe, jak i aranżacje muzyki rozrywkowej i klasycznej – dodaje Michał Rydzik.

W dniu 19-06-2020 ruszyła zbiórka pieniędzy na 2-częściowy album instrumentalny „Cymbały znane i nieznane”. Platforma crowdfundingowa zrzutka.pl powstała z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Crowdfunding to finansowanie społecznościowe, która pomoże uzyskać niezbędne fundusze na ich realizację.

19 czerwca w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie soliści spotkali się z Farba Films - Kacper Leśniewski, aby nakręcić clip promujący wydanie albumu. Efekt pracy zostanie zamieszczony na profilu solistów pod adresm www.zrzutka.pl/z/cymbaly-znane-i-nieznane

Informacje uzupełniające:

Wybór nagrań, kierownik artystyczny: Michał Rydzik

Nagrania i mastering: Polskie Radio Rzeszów

Producent płyty: Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym

MICHAŁ RYDZIK – na cymbałach gra od 2006 roku. Jego nauczycielem był nieżyjący już Edward Markocki z Podlesia - jeden z najbardziej zasłużonych cymbalistów w regionie. Od 2014 r. gra na cymbałach w Kapeli Ludowej „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Rokrocznie bierze z powodzeniem udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz w innych konkursach o zasięgu regionalnym i krajowym, m. in. w „Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Pawłosiowie” (w 2017 r., I nagroda w konkursie solistów) oraz w „52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą (w 2018 r., II nagroda w kategorii solistów-instrumentalistów). W 2016 r. razem z Kapelą Ludową „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego nagrał płytę CD zawierającą najbardziej reprezentatywne utwory z folkloru muzycznego Grodziska i okolic. W tym samym roku razem z Kapelą Ludową „Markowianie” z Markowej uczestniczył w wyjeździe zagranicznym na Węgry, gdzie miał okazję zaprezentować cymbały rzeszowskie węgierskiej publiczności.

PIOTR MARKOCKI – jest wnukiem Edwarda Markockiego. Na cymbałach gra od 2016 r. Gry na tym instrumencie uczył się u Michała Rydzika z Grodziska Dolnego. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie trzykrotnie był laureatem III nagrody.  W 2017 r. zdobył I nagrodę w „Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych” w Nienadowej wraz z nominacją do udziału w „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą. Od 2017 r. jest cymbalistą w Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej. Ponadto od 2018 r. gra na cymbałach w Kapeli Ludowej „Lasowianka” ze Stalowej Woli, z którą uczestniczył w zagranicznym tournée po Stanach Zjednoczonych. W bieżącym roku z ww. kapelą koncertował na „Międzynarodowych Targach Wikliniarskich” w Poznaniu.

AGNIESZKA RYDZIK – na cymbałach gra od 2015 r. Gry na tym instrumencie uczyła się u starszego brata - Michała. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie dwukrotnie była laureatką III nagrody. W bieżącym roku zdobyła I nagrodę w „Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych” w Nienadowej wraz z nominacją do udziału w „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą.  W latach 2012 - 2017 grała na klarnecie w Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego, z którą w 2016 r. nagrała płytę CD. Od 2017 r. jest klarnecistką i wokalistką w Kapeli Ludowej „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Ponadto gra na klarnecie i cymbałach  w Zespole Pieśni i Tańca „San” w Leżajsku oraz w Zespole Pieśni i Tańca „Słowianki” działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

ALEKSANDRA RYDZIK – na cymbałach gra od 2014 r. Jej nauczycielem był starszy brat - Michał. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, gdzie dwukrotnie była laureatką II nagrody, a także (również dwukrotnie) III nagrody. W 2015 roku wraz z bratem zdobyła wyróżnienie podczas „49. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu n. Wisłą. W bieżącym roku zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Od 2014 r. jest cymbalistką w Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego, z którą nagrała 2 płyty CD (w 2016 i 2019 r.).

ANNA RYDZIK – na cymbałach gra od 2014 r. Jej nauczycielem był starszy brat - Michał. Rokrocznie z powodzeniem bierze udział w „Spotkaniach Cymbalistów” organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Jej największym sukcesem na ww. konkursie jest zdobycie w bieżącym roku I nagrody w swojej kategorii wiekowej. Dwukrotnie zdobyła II nagrodę na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W 2017 r. zajęła III miejsce w konkursie solistów-instrumentalistów w ramach „Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych” w Pawłosiowie. W bieżącym roku zdobyła II nagrodę wraz ze statuetką „Małego Drewnianego Klepoka” na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Od 2014 r. jest cymbalistką w Młodzieżowej Kapeli Ludowej z Grodziska Dolnego, z którą nagrała 2 płyty CD (w 2016 i 2019 r.).