Gmina Grodzisko Dolne

e-mail: urzad@grodziskodolne.pl
www: bip.grodziskodolne.pl
Data wydruku: 2019-06-27 03:56:39

Wszystkie aktualności

Grodziski Piknik Patriotyczny

W niedzielne popołudnie 30 września 2018 roku społeczność gminy Grodzisko Dolne uczestniczyła w znaczącym wydarzeniu. Tego dnia bowiem oddano do użytku miejscowej społeczności zrewitalizowany park w Grodzisku „Miasteczku”, a przy okazji otwarto umieszczoną tam po raz pierwszy plenerową wystawę zatytułowaną „Grodziszczanie w walce o niepodległość”. Wszystkie te poczynania mają na celu uczczenie przypadającej w tym roku 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczął Wójt Gminy pan Jacek Chmura, który pokrótce wprowadził obecnych w tematykę wystawy, przedstawił jej autora i dokonał oficjalnego otwarcia.

Z kolei głos zabrał pan Stanisław Bartnik, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W swoim wystąpieniu omówił on istotne dla Grodziska wydarzenia na tle współczesnej narodowej historii i wspomniał o kilku wybitnych i zasłużonych postaciach. Jedną z nich był ks. Stanisław Leja, proboszcz parafii w Markowej w latach 1993 – 2008. To dzięki jego inicjatywie wszczęto proces wyniesienia rodziny Ulmów do ołtarzy, a za jego sprawą stanął wzniesiony w 2004 roku pamiątkowy obelisk w hołdzie rodzinie Ulmów. Pan Bartnik nadmienił, że uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego ks. Stanisław Leja został odznaczony pośmiertnie medalem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” za zaangażowanie w propagowaniu pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Wspaniałą lekcję historii z dziejów Polski i Grodziska zaprezentował pan Bogumił Pempuś. To właśnie w oparciu o jego notatki, opracowania i zdjęcia do monografii Grodziska, powstała niniejsza wystawa. Ciekawa i wzruszająca relacja naszego historyka, przemawiała do serca i poruszyła niejednego słuchacza.

W tak ważnym momencie dla grodziskiej kroniki wydarzeń nie mogło zabraknąć przecież nieocenionej i niezastąpionej Orkiestry Dętej. Tego dnia Orkiestra pod batutą Jakuba Magonia zagrała koncert na iście mistrzowskim poziomie. Znane i lubiane piosenki legionowe, jak również pieśni patriotyczne odegrane z wielką wprawą i lekkością, przyniosły orkiestrantom wielkie brawa.

Na niedzielnym pikniku swoje talenty i patriotyczne uczucia pokazała również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku Dolnym. Przygotowany przez panie Monikę Filę i Alicję Dubiel oraz uczniów montaż słowno-muzyczny pt. „Bez tej miłości nie można żyć” był swoistą poglądową „ramówką” z tragicznych losów naszej Ojczyzny.

Zaś końcową już część spotkania wypełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie pana Wojciecha Wołowca.

Poniżej zamieszczamy jeden z wierszy autorstwa pani Małgorzaty Burda-Król prezentowany na uroczystości.

POD  NARODOWYM  SZTANDAREM

 

Nadzieją silni, wiarą rozumni

trwaliśmy w cieniu jak żałobnicy.

Szukając przecież drogi wolności

dzień i noc

nie zdejmowaliśmy z głowy przyłbicy.

 

Swoboda przyszła krwią okupiona

braci poległych na frontach wojny.

Wróg krąg zatoczył i ujął w kleszcze

wioski i miasta dotąd spokojne.

 

Marszałek Józef na czele stanął

polskich legionów co walczą dzielnie

i w bój je powiódł do wschodnich granic,

gdzie Moskal dusił polskość daremnie.

 

Padły mocarstwa dysząc z wściekłości,

bezbronną Polskę jak psy dopadły.

W Wersalu traktat sobie stworzyły,

pod okiem Kremla resztki dojadły.

 

A potem Polska z ruin powstała,

lecz bez splendoru to miejsce kaźni.

Wojsku, żołnierzom dziś cześć i chwała

biało- czerwonej blask świeci jasno.

WIĘCEJ ZDJĘĆ