Gmina Grodzisko Dolne

e-mail: urzad@grodziskodolne.pl
www: bip.grodziskodolne.pl
Data wydruku: 2020-05-30 00:39:38

Wszystkie aktualności

Tak w Grodzisku uczcili Wolną i Niepodległą

Grodziskie świętowanie 100-nej rocznicy odzyskania Przez Polskę Niepodległości miało uroczysty charakter. W rocznicowe obchody włączyły się poczty sztandarowe, młodzież szkolna i nauczyciele, strażacy oraz władze gminne i mieszkańcy. Wszystkim przewodziła grodziska Orkiestra Dęta, której patriotyczne brzmienie w sposób szczególny akcentowało rangę tego dnia.

Niedzielne wydarzenia rozpoczęto od upamiętnienia miejsc ważnych dla lokalnej społeczności. Biało-czerwone wiązanki złożono pod odnowionym pomnikiem „Żywią i Bronią” w Grodzisku Miasteczku oraz na grodziskim cmentarzu pod obeliskiem „Pamięci tym, którzy cierpieli i oddali swe życie za Ojczyznę”.

O godzinie 11. w parafialnym kościele odprawiona została Msza święta w intencji wolnej i niepodległej Polski. Odśpiewano wspólnie hymn narodowy oraz patriotyczne pieśni. W części artystycznej młodzież szkolna z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Grodzisku Dolnym nawiązała do lokalnej historii i działań patriotycznych podejmowanych przez grodziszczan. Oddając cześć miejscowym bohaterom, młodzi artyści odbyli podróż w czasie, przenosząc się pod Krzyż Grunwaldu, na Dziurówkę, czy sadząc Dęba Wolności. Słowno-muzyczny montaż przypomniał o trudnych momentach jakie miały miejsce w naszej małej ojczyźnie. Uświadomił też jak wielką cenę za wolność zapłacili nasi dziadkowie i pradziadkowie, którzy zginęli, byśmy mogli dumnie śpiewać – „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”.

Ostatnim z punktów gminnych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, był przejazd na wspomniane przez młodzież, lokalne miejsca pamięci, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.