Gmina Grodzisko Dolne

e-mail: urzad@grodziskodolne.pl
www: bip.grodziskodolne.pl
Data wydruku: 2020-02-27 02:18:01

Wszystkie aktualności

Turniej memoriałowy Stanisława Rydzika

Scrabble to jedna z najpopularniejszych na świecie gier w układanie słów. To doskonały sposób na naukę poprzez zabawę, rozwija umiejętności logicznego myślenia oraz pobudza kreatywność. Polega na układaniu słów w różnych kombinacjach. Gra została wynaleziona w 1931 roku przez bezrobotnego architekta Alfreda Buttsa, ale błyskawiczną karierę zaczęła robić w roku 1952.

W Polsce gry oparte na zasadach Scrabble pojawiły się na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku. Najpierw (1979) była to „Krzyżanka” Lecha Pijanowskiego, następnie (1983) pojawiła się „Gra w krzyżówkę” Marka Penszki. I Ogólnopolski Turniej Scrabble pod patronatem tygodnika „Razem” odbył się 11 kwietnia 1987 roku w Warszawie. Organizacją zrzeszającą polskich scrabblistów jest Polska Federacja Scrabble, która od 1993 roku organizuje mistrzostwa Polski.

Wybitnym zawodnikiem tej dyscypliny był pochodzący z naszej gminy Stanisław Rydzik, który zmarł przedwcześnie 2 grudnia 2018 roku.

„Gościu” – jak zwykł o sobie mówić – był jednym z czołowych i najbardziej doświadczonych polskich zawodników. Zanim zaczął grać w scrabble, zajmował się szaradziarstwem, co na pewno przełożyło się na jego późniejsze sukcesy. Wielokrotnie wygrywał turnieje, lecz nie dane mu było stanąć na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski czy też prestiżowego Pucharu Polski. Aż do roku 2007, kiedy to zdobył zaszczytny tytuł Mistrza Polski. Staszek znany był z tego, że potrafił podać prostą definicję najbardziej dziwacznych słówek. Przede wszystkim był jednak duszą towarzystwa. Każdy prawdziwy scrabblista potrafi powtórzyć niejedno z jego słynnych powiedzonek, rymowanek czy śpiewanek, z których wiele przeszło już do historii polskich turniejów.

Stanisław Rydzik był wyjątkowym i bardzo lubianym człowiekiem, dlatego Federacja Scrabble postanowiła upamiętnić jego osobę przez organizację Turnieju Memoriałowego, który odbył się w dniach 2 i 3 lutego br. w domu weselnym Crystal w Grodzisku Dolnym. Turniej miał charakter otwarty. Honorowy patronat nad nim objął Wójt Gminy Grodzisko Dolne – Pan Jacek Chmura.

W turnieju uczestniczyło 57 osób, w tym dwóch debiutantów, m.in. pochodzący z naszej gminy Konrad Sigda. Pierwsze miejsce w Turnieju zajął Grzegorz Kurowski z Warszawy z wynikiem 11:1 i 5234 pkt., drugi był Artur Irzyk ze Strzyżowa (11:1 i 4963 pkt.), a trzeci Dawid Pikul (9:3 i 5219 pkt.) z Poznania.

Pełniejsza relacja z Turnieju na stronie: http://pfs.org.pl/